Social Icons


Kavaklı mahallesinde Bursa’nın Kavaklı caddesi vardır. Burçüstü şehri tepeden görür. İşte tam orası. Dünyada minicik bir nokta.

25 Şubat 2016 Perşembe

Bursa'ya Açık Hava Müzesi Açılıyor

Osmangazi Belediyesi, Hisar bölgesinde başlattığı arkeopark çalışmalarıyla Bursa’nın tarihini yeniden canlandırıyor.


Binlerce yıl çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Bursa’nın tarihi, Osmangazi Belediyesi’nin 2011 yılından bu yana devam eden çalışmalarıyla gün yüzüne çıkıyor. Bursa’nın geleceğini değiştirecek, turizmine değer katacak çalışmalar yapılıyor. “Hisar Arkeopark” adı altında başlayan çalışmalarda, 1. derecede sit alanı olarak kabul edilen bölgede 2200 yıllık Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar büyük bir titizlikle yapılan kazılarla gün yüzüne çıkarılıyor. Bölgede devam eden kazılar ve incelemeler, Bursa’nın uzun zamandır saklı kalan tarihini aydınlatırken, tahmin edilenden daha eski zamanlara uzanan medeniyetlerin tarihine ışık tutulacak. Bölgede şu anda uzman bir ekip detaylı çizim yapılabilmesi için çekimler, ölçümler ve özel cihazlarla harita çalışmaları yapıyor. İleriki dönemlerde yapılacak kazılarla derinlere inildikçe daha eski hayat izlerine ulaşılması hedefleniyor.


Hisar Arkeopark’ın hizmete açılması ise bütün kazılar bittikten sonra mümkün olabilecek. Şu ana kadar çıkan eserler Bursa arkeoloji Müzesi’nde muhafaza ediliyor. Arkeopark, açıldıktan sonra taşınabilir evsafta olan eserlerin bir müze binası yapılarak burada teşhir edilmesi planlanıyor.


Kitap Evi Otel'e yürüme mesafesinde bir, iki dakikalık uzaklıkta yer alacak olan Arkeopark şimdiden bizleri heyecanlandırıyor. Umarız en kısa zamanda Bursa'mız Akeopark'a kavuşmuş olur.
0 yorum:

Yorum Gönder